Prof. Roberto Trainini

Wiolonczela / Cello

Język: Włoski / Niemiecki / Angielski /Rosyjski

Roberto Trainini urodził się w 1975 roku w Bari we Włoszech. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął przez przypadek w wieku 10 lat, kiedy wujek ojca – wiolonczelista – powrócił z Ameryki Południowej i zapytał, czy Roberto chciałby spróbować grać: od tego czasu nigdy nie rozstał się z wiolonczelą.
Po ukończeniu studiów we Włoszech w klasie Vincenzo Caminitiego oraz Pietro Bruno, w 1996 roku przeniósł się do Szwajcarii, gdzie został stypendystą International Menuhin Music Academy oraz członkiem Camerata Lysy.

Pobierał nauki w wielu prestiżowych instytucjach, m.in. u Radu Aldulescu (Międzynarodowa Akademia Muzyczna im. Yehudi Menuhina), u Wolfganga Mehlhorna (Hochschule für Music, gdzie obronił doktorat z oceną summa cum laude), u Michela Straussa (w paryskiej CNSMD) i u Stevena Isserlisa (Prussiacove, Anglia). Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych: IV nagroda na Międzynarodowym konkursie w Markneukirchen (2001), I nagroda na Konkursie Elise Meyer w Hamburgu (2001), nagroda specjalna na konkursie Arturo Bonucciego w Rzymie (2003), IV miejsce na Konkursie Wiolonczelowym w Belgradzie (2005).

Artysta ma bogate doświadczenie orkiestrowe. Był pierwszym wiolonczelistą Opery w Lüneburg (Niemcy), w latach 2009-2009 Singapurskiej Orkiestry Symfonicznej, a do 2010 roku Cypryjskiej Orkiestry Symfonicznej. Roberto Trainini jest założycielem “Hamburger Streichsextett” i Anton Rubinstein Piano Trio. Od 2011 roku jest nowym wiolonczelistą “Meininger Trio” w Kolonii. Często współpracuje z rosyjską kompozytorką Sofią Gubaiduliną, wykonując jej utwory (duo na fortepian i wiolonczelę, Sonnengesang na wiolonczelę i orkiestrę) oraz z włoskim kompozytorem i dyrygentem Michelem Santorsolą. Artysta gra na wiolonczeli Alessandra Ciciliattiego z Ferrary.

W 2011 r. Nagrodzony w Premio Cartagine per la Musica w Rzymie, Roberto wykłada obecnie w Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, a także w Academia de Arte de Florencia w Meksyku. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie podczas kursów wiolonczelowych w Polsce, Meksyku, Włoszech, Hiszpanii, Ukrainie, Argentynie.

” … Każdy utwór ma intymną historię do powiedzenia. Naszym celem jest opowiedzieć ją  jak współcześni poeci: opowieść składającą się nie ze słów, przestrzeni i czasu, ale dźwięków, emocji i subtelnych wspomnień, tzw. niewypowiedzianych opowieści, w języku, który tak naprawdę nie ma granic. Jeśli będziemy myśleć, że musimy pokazać publiczności, jak dobry lub szybcy jesteśmy, znajdujemy się na złej drodze”.

Leave a Comment