mgr Mariusz Patyra

Skrzypce / Violin

Język: Polski / Niemiecki / Angielski

240,00 PLN / 45 minut

Mariusz Patyra ur. 21 listopada 1977 w Orzyszu.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat.

Jego nauczycielami byli: Z. Ciucias, A. Hoffmann w Olsztynie, A. Cypryk-Chmielewska, J. Kucharski w Warszawie, K. Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Bolesława Siarkiewicza. Aktualnie prowadzi klasę skrzypiec na tej uczelni.

Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” (Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza.

Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze (1997) i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1988). Artysta zdobył 4 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense, a także nagrodę specjalną Odense Sinfonie Orchester (2000).

W 2006 Mariusz Patyra zostal zwyciezca konkursu na stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. oraz laureatem nagrody Premio Pressenda 2006” (Alba/Włochy).

Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Nagrywał dla Polskiego, Niemieckiego (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE).

Nagrania płytowe:

Vivaldi: The Four Seasons, Lipinski Royal Fidelity, 2008

Paganini: Violin Concerto No 1; Saint Saens: Introduzione e Rondo Capriccioso; Massenet: Meditation DUX, 2008

Wieniawski: Violin Concertos No 1 in f# minor & No 2 in d minor, DUX, 2008

„No. 24”, Toinen Music, Wydawnictwo Agora, 2019 

Mariusz Partyra posiada kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata) 1742 J.B. Erwin (Dallas 2000), kopię Guarneri del Gesu 1733, Ch. Erichson (Hanower 2003).

Od marca 2020 r. artysta gra na skrzypcach „Wojciech Topa 2020”.

Leave a Comment