dr Paweł Kroczek

Klarnet

Język: Polski / Angielski

100,00 PLN / 45 minut

Wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w 2016 r. uzyskał stopień doktora sztuki.

W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka – dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhogskolan I Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego. W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck). W 2012 r. otrzymał I Nagrodę w Kategorii Kameralnej oraz III w Kategorii Solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia). W 2011r. III nagrodę podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn). W 2010 r. III nagrodę na XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor) oraz Wyróżnienie w Kategorii Kameralnej IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin). W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus – studia w klasie klarnetu dra Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy).

Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna oraz Feroce Trio. Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt prawykonań, nagrania radiowe, telewizyjne oraz CD. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Akademii Muzycznej w Poznaniu, Opery Poznańskiej oraz z orkiestrą Collegium F. W 2018 r. był jednym z artystów VIII Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). W roku 2019 wystąpił z recitalem oraz referatem podczas IX Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Camerino (Włochy).

Jest współorganizatorem Akademickiego Konkursu Klarnetowego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz współtwórcą i wiceprezesem Stowarzyszenia im. Józefa Madei.

Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną, a jego uczniowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach. Jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich dla klarnecistów, zasiada w jury konkursów.